moj bigl
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
moj bigl

bigl
 
PrijemPrijem  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 Dresura

Ići dole 
+53
NađaNS
Niva
Natali
Snoopy:)
snoopy
Konan
Nina mandarina
Aris
tedibi
Anja..
Snoopy Gang
BEKI (djolana)
lucija
.Marija.
Lino
Tabasko the Dika
Emanuela
Gogili
Rona
mini
falkfoto
Niche
jok.mi
Vasica T
Flora
Boky&Tanja
stefani
soffijov
sonja-bombona
elmer fudd
jd_girl
Jan
Dolly
luce
Dora
Ksenija
Dika
Medena
yngwie
bucki_junior
Mira
Bunny's Nightmare
COSMO CRAMER
Lea2006
dusan
Andrijana
pipi
Jutka
Janchee
lina
jeca
bambucha
bucki
57 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sledeći
AutorPoruka
Lea2006
i'm bigl
i'm bigl
Lea2006


Broj poruka : 4244
Localisation : Beograd
Datum upisa : 16.03.2007

Dresura - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dresura   Dresura - Page 3 EmptySre Apr 25, 2007 11:42 pm

Kod nas je tek sada krenulo lajanje u kući kad se buni i ljuti!
NAPRAVIMO SE TADA KAO DA NE POSTOJI I UBRZO PRESTANE, VIDI DA NE POSTIŽE NIŠTA!
Nazad na vrh Ići dole
Janchee
i'm bigl
i'm bigl
Janchee


Broj poruka : 1621
Godina : 42
Localisation : Novi Sad
Datum upisa : 06.12.2006

Dresura - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dresura   Dresura - Page 3 EmptySre Apr 25, 2007 11:46 pm

Ziggy laje u poslednje vreme dok mu se sprema hrana i kada mu se iznosi, od uzbudjenosti.... meni to ne smeta, ali kontam da komsije divljaju
Nazad na vrh Ići dole
http://www.centar-telos.com
Andrijana
i'm bigl
i'm bigl
Andrijana


Broj poruka : 2058
Godina : 36
Localisation : Beograd
Datum upisa : 02.02.2007

Dresura - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dresura   Dresura - Page 3 EmptyČet Apr 26, 2007 12:50 am

Jeste, mi ga kuliramo, ali nema sanse! Lea bar ima kolko tolko normalan i tih lavez. Strasno smesno laje. A ovaj nas kada krene da laje, to cela gajba odzvanja. Ja ga cujem i u prodavnici. To nije normalno koliko je to iritantan lavez. Automatski me glava zaboli. A on hvala Bogu obozava da laje.
Nazad na vrh Ići dole
https://	http://www.facebook.com/andrijana.miletic
bambucha
i'm bigl
i'm bigl
bambucha


Broj poruka : 616
Godina : 46
Localisation : Novi Sad
Datum upisa : 04.12.2006

Dresura - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dresura   Dresura - Page 3 EmptyČet Apr 26, 2007 12:56 am

kala ne zna nista, od tih silnih komandi, sedi lezi, itd, radi sta hoce i kad hoce. jedino sto je naucila je komanda spavaj----- da mi ne smeta dok se necim bavim, i to je uspela da savlada bez nekih problema i nagrada df

sve ostalo predstavlja ee , i svadjnje sa njenom personom, ali na kraju zna se ko je gazda kuce, i ko daje papicu uaua mada zna i da se snadje pored kontejnera aaa
nekako ovih dana ima veliku potrebu sa njuskanjem, ne znam sta se desava sa njom, ali stalno trazi nesto u travi , pale
Nazad na vrh Ići dole
Janchee
i'm bigl
i'm bigl
Janchee


Broj poruka : 1621
Godina : 42
Localisation : Novi Sad
Datum upisa : 06.12.2006

Dresura - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dresura   Dresura - Page 3 EmptyČet Apr 26, 2007 5:41 pm

I Ziggy ovih dana stalno neshto trazi.... Ne samo u travi, vec i po stanu. Poceo je da nam pronalazi izgubljene stvari Very Happy. Juce mu se desilo da se samo tokom igre odjednom pogubio i poceo da njuska i trazi po stanu. Mi smo se skroz iznenadili, posto nista nismo videli, ali on je trazio i trazio i bog te pita sta je bilo to sto ga je dekoncentrisalo????
Nazad na vrh Ići dole
http://www.centar-telos.com
Andrijana
i'm bigl
i'm bigl
Andrijana


Broj poruka : 2058
Godina : 36
Localisation : Beograd
Datum upisa : 02.02.2007

Dresura - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dresura   Dresura - Page 3 EmptyČet Apr 26, 2007 8:28 pm

Blago tebi sa Kalom! Ja bi volela da od svih komandi zna samo tu! Posto je smarac tezak. Od njega nista ne moze da se uradi. Voli da bude u centru paznje, i onda kada uzmem nesto da radim, on ili laje, ili mi skace u krilo, grebe, gura glavu, ili donosi zeku...
Nazad na vrh Ići dole
https://	http://www.facebook.com/andrijana.miletic
yngwie
pronadjen
pronadjen
yngwie


Broj poruka : 1
Godina : 33
Datum upisa : 09.01.2008

Dresura - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dresura   Dresura - Page 3 EmptySre Jan 09, 2008 11:44 pm

evo ja imam malog biglija i imam problema s njim jer nece obavit nuzdu vani, naucio se unutra na novine i sad idem van s njim i cekam po sat-dva da se on olaksa ali on ne reagira... sta da radim, kako da ga dresiram. isla sam na onu-cekaj dok ne obavi, jednom ce morat kad mu se, da tako kazem, prisere... ali on trpi, cvili, sjeda u polozaje da mu ne pobjegne, pokusavala sam i s tim da mu novine i pelenu odnesem van ali nista. cvili. place, gleda me pogledom-sto sam ti skrivio? ... pomoc molim, hitno hitno, inace ce mi cijeli zivot kakat u kuci. star je dva, skoro tri mjeseca. jos se privikava na okolinu vani ali ne razumijem da tako dugo zadrzava u sebi, drugo da je naucen da ceka, ali on je jos stene, bar bi se on trebao olaksati kad mu padne na pamet. idem s njim van par puta dnevno ali nikad nista.
Nazad na vrh Ići dole
Andrijana
i'm bigl
i'm bigl
Andrijana


Broj poruka : 2058
Godina : 36
Localisation : Beograd
Datum upisa : 02.02.2007

Dresura - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dresura   Dresura - Page 3 EmptyČet Jan 10, 2008 12:01 am

Skoro je na forumu bilo dosta priče o tom problemu. E sad ne mogu da se setim gde tačno da bi pogledala. Najbolje će ti objasniti oni koji su skoro prošli kroz taj problem, ili sada prolaze.
Odakle ste vi, i kako vam se tove kuca? Otvorite mu profil u temi snoopy. Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
https://	http://www.facebook.com/andrijana.miletic
Bunny's Nightmare
i'm bigl
i'm bigl
Bunny's Nightmare


Broj poruka : 1527
Godina : 41
Localisation : Beograd-Titel
Datum upisa : 16.04.2007

Dresura - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dresura   Dresura - Page 3 EmptyČet Jan 10, 2008 2:32 pm

yngwie ::
evo ja imam malog biglija i imam problema s njim jer nece obavit nuzdu vani, naucio se unutra na novine i sad idem van s njim i cekam po sat-dva da se on olaksa ali on ne reagira... sta da radim, kako da ga dresiram. isla sam na onu-cekaj dok ne obavi, jednom ce morat kad mu se, da tako kazem, prisere... ali on trpi, cvili, sjeda u polozaje da mu ne pobjegne, pokusavala sam i s tim da mu novine i pelenu odnesem van ali nista. cvili. place, gleda me pogledom-sto sam ti skrivio? ... pomoc molim, hitno hitno, inace ce mi cijeli zivot kakat u kuci. star je dva, skoro tri mjeseca. jos se privikava na okolinu vani ali ne razumijem da tako dugo zadrzava u sebi, drugo da je naucen da ceka, ali on je jos stene, bar bi se on trebao olaksati kad mu padne na pamet. idem s njim van par puta dnevno ali nikad nista.

Ovo ce zvucati malo surovo,ali ako zelite probajte. Prvo sklonite sve novine na koje je navikao da obavlja nuzdu,zatim mu ne dozvoljavajte da u kuci to radi (ako treba i kaznite ga). Onada odvojite dan da budete dugo sa njim napolju,pa makar to trajalo i ceo dan. Kad tad ce morati da obavi nuzdu. E,onda se izradujte i izmazite ga,pohvalite ga za to sto je uradio.

I sve to tako danima dok ne shvati da napolju to sme da radi,a u kuci ne.
Nazad na vrh Ići dole
Medena
i'm bigl
i'm bigl
Medena


Broj poruka : 3081
Datum upisa : 25.07.2007

Dresura - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dresura   Dresura - Page 3 EmptyPet Jan 11, 2008 7:11 pm

Imate kod Opste - Pitanja topic "Mala i velika nuzda", moze vam biti od pomoci ono sto tamo pise.
Dalje, da li pratite njegov bioritam? Nama je to pomoglo. I nasa je Meda tako svasta pravila po kuci (iako je imala stalan izlaz na dvoriste), ja sam bila na rubu ocaja, i onda sam pocela da je non-stop pratim. Ko sta radi, ja gledam u Medu i pazim sta radi. Korisno ne samo zato sto vidite kad namjerava nesto da napravi (uzvrti se, njuska, namjesta, isl) pa mozete da je podignete i iznesete, nego sam ubrzo i uvidjela da ima odredjeni bioritam, a najocitije stvari su da uvijek mora da obavi wc nakon jela i nakon spavanja (tu ukljucujem i dremuckanja tokom dana). To smo iskoristili da je naucimo. Znaci, vecera, odmah poslije je iznesem na dvoriste i tamo se setamo, muvamo i igramo dok ona nesto ne obavi (nekad je to uradila odmah, ali nekad priznacu trebalo je i vise od sat vremena dok se ona sjeti... budite strpljivi) i cim to uradi napolju ODMAH pohvale, mazenje, "dobra kuca", keksic, itd. Kazem odmah, jer ona mora shvatiti zasto je pohvaljena. I onda je pustim da se vrati u kucu. Isto tako poslije spavanja. Tako je i shvatila i moram reci jako brzo.
Ono sto nam jeste ostalo problem jeste da se ona ne snalazi najbolje sa tim stvarima kada je van svog dvorista, tj. kad nije blizu "svog wc-a", ali to je prica za sebe. Ono sto su nam forumasi preporucili jeste setati je odmah nakon obroka (kada joj tomacic proradi) i dobro nagraditi kad to obavi napolju. Meda je dugo vremena trpila - izadjemo u setnju, i ona trpi dok ne dodje kuci, a cim dodjemo kuci trci u dvoriste da se olaksa. Medjutim, dosli su hladniji dani, valjda nije mogla trpjeti kao i obicno, i popiskila se jednom tamo na ulici (tacnije, pored drveta, da je opravdam) i kako nije bila kaznjena vec pomazena shvatila je da se to smije, tako da sada, kad treba obavi to i u setnji.
Jos jedna stvar - biglici spadaju u pse koje je teze nauciti da te poslove obavljaju gdje treba, prije svega zbog njihovog odlicnog njuha. Dalje, svejedno koja rasa je u pitanju, to nije nesto sto se nauci preko noci. Znam da vam nije lako - svi smo prosli kroz to - ali morate mu dati malo vremena, jos je malen!
Nazad na vrh Ići dole
Dika
i'm bigl
i'm bigl
Dika


Broj poruka : 4050
Datum upisa : 21.12.2007

Dresura - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dresura   Dresura - Page 3 EmptyUto Jan 22, 2008 6:37 pm

Kao prvo bigl vam je mnogo sladak! Kako se zove i odakle je? Drugo, mnogo trazite od njega sa nepuna 3 meseca. Sama cinjenica u kuci kaki na novinu je veliki uspeh. Jedna od metoda je da postepeno sklanjate novine (ako ih imate na vise mesta) dok ne ostane samo jedna. Vodite ga napolje sto cesce, a obavezno odmah posle jela i spavanja, kako su forumasi gore vec napisali, i vremenom ce sve doci na svoje mesto.
Nazad na vrh Ići dole
Bunny's Nightmare
i'm bigl
i'm bigl
Bunny's Nightmare


Broj poruka : 1527
Godina : 41
Localisation : Beograd-Titel
Datum upisa : 16.04.2007

Dresura - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dresura   Dresura - Page 3 EmptyUto Jan 22, 2008 7:46 pm

Moram da se pohvalim da Teuta vec 3 dana nista ne radi u kuci
Nazad na vrh Ići dole
Ksenija
i'm bigl
i'm bigl
Ksenija


Broj poruka : 3425
Godina : 48
Localisation : Subotica
Datum upisa : 02.05.2007

Dresura - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dresura   Dresura - Page 3 EmptyUto Jan 22, 2008 9:32 pm

Mi nase biglove nismo ni hteli da naucimo da ne vrse nuzdu u svojim boksevima, oni to i ne rade , jako retko se desi da kakicaju o svom boksu i to samo u njihovom da nazovemo "predsoblju"valjda njihova kucica pa zato, ali kad ih pustimo bombi po dvoristu koliko hoces a pogotovo ako su otvorena vrata kod zeceva pa se napapicaju zobi,jecma......
Nazad na vrh Ići dole
Dora
novajlija
novajlija
Dora


Broj poruka : 22
Datum upisa : 11.02.2008

Dresura - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dresura   Dresura - Page 3 EmptyČet Feb 14, 2008 1:22 pm

Dora slusa tipicne komande, sedi, lezi, daj sapu, cekaj ( dok ja negde odem a ona ceka da joj kazem Dodji!). Kroz igru sam je naucila da skace kroz obruc koji drzim ( da, prava cirkusanka!) i ucim je da puzi ( sa nazad ispruzenim nogama ). Slusamo se, mada u pocetku je skakala na nas, pa kad krenemo od kuce, na svoj cistoj odeci ostanu otisci sapa( da u dvoristu je cuvamo) , sada vise ne skace po nama, ali gosti kad dodju to je strasno! Ne mozemo da ih odbranimo...

Neke stvari je stvarno lako naucim, pa i ovo sa obrucem je nastalo spontano, i naucila je da razlikuje igracke ( loptica, krpa, dino, koska). i stvarno ne razumem kako inda ne mogu da je naucim da ne grebe ulazna vrata od kuce, koja je vec unistila. I kako da uredimo dvoriste, da ga prilagodimo njenim potebama a da i nama bude lepo. Znate vec... da su im saksije i rupe omiljeni! Nekada nam je dvoriste bilo bajka a sada ni korov ne raste! Bukvalno, jer je ona njenim proklizavanjem kad trci za lopticom satrla sve! A ja mnogo volim cvece!!!!!!!!
Nazad na vrh Ići dole
luce
i'm bigl
i'm bigl
luce


Broj poruka : 1584
Godina : 41
Localisation : Beograd
Datum upisa : 06.08.2007

Dresura - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dresura   Dresura - Page 3 EmptyČet Feb 14, 2008 4:32 pm

pa DOra vec svasta zna! svaka cast!

a to sa vratima i grebanjem - nije stvar da ne moze da nauci, sigurno vec zna da to ne sme da radi
medjutim, odbja da poslusa jer se zbog necega buni
to je pravi bigl! tvrdoglav i uvek sa stavom!
a sto se dvorista i cveca tice... mozda jednog dana Smile
salim se.
to je pitanje na koje bi Ksenija mozda znala da da odgovor
Nazad na vrh Ići dole
Medena
i'm bigl
i'm bigl
Medena


Broj poruka : 3081
Datum upisa : 25.07.2007

Dresura - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dresura   Dresura - Page 3 EmptyČet Feb 14, 2008 4:42 pm

Mi imamo veliko dvoriste ali kao i da ga nemamo - svo cvijece nam je Meda unistila. Ostalo je samo drvece. Imamo zajednicko dvoriste koje dijelimo sa ocem i bratom mog muza. Svekar je bas u bastovanstvu, fontanice, pa stepenaste bastice, pa raznorazno cvijece, svasta nesto, medjutim svoj je dio morao da ogradi i omota sa svim strana (znate vec zbog koga), pa se siroto cvijece skoro i ne vidi.
Ah ta Meda Evil or Very Mad
Nazad na vrh Ići dole
luce
i'm bigl
i'm bigl
luce


Broj poruka : 1584
Godina : 41
Localisation : Beograd
Datum upisa : 06.08.2007

Dresura - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dresura   Dresura - Page 3 EmptyČet Feb 14, 2008 4:45 pm

Meda ima svoj licni dozivljaj estetike
i drugacije "hortikulturne" prioritete
i to je sasvim u redu! Smile

Luca stalno napada vaze sa cvecem
(jednu smo i sahranili u delovima pre nedelju dana)
to im je valjda neka fiksacija...
Nazad na vrh Ići dole
Andrijana
i'm bigl
i'm bigl
Andrijana


Broj poruka : 2058
Godina : 36
Localisation : Beograd
Datum upisa : 02.02.2007

Dresura - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dresura   Dresura - Page 3 EmptyČet Feb 14, 2008 4:46 pm

Joj, užas. Jadan čovek se trudi, onda dođe Meda i sve uništi! Very Happy Mi smo KAO ranije imali cveće, ali kada je Ogi došao, više ga nema. Ispred dvorišta smo imali jedno 7-8 saksija samo sa zemljom. U jednu od njih je Ogi stalno zakopavao koske. Kada je mama kasnije zasadila cveće, svaki dan je nalazila cveće iz te iste napolju, a u njoj kosku... Very Happy I tu mu je bio kraj! Cveća više nema... A imali smo u kući neko višeće sveće koje je stajalo iznad kreveta. Svaki dan smo nalazili sve manje i manje listića, a ono koje je ostalo bilo je izgrickano, dok na kraju jadno nije uvelo... Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
https://	http://www.facebook.com/andrijana.miletic
Medena
i'm bigl
i'm bigl
Medena


Broj poruka : 3081
Datum upisa : 25.07.2007

Dresura - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dresura   Dresura - Page 3 EmptyČet Feb 14, 2008 4:50 pm

Andrijana ::
Joj, užas. Jadan čovek se trudi, onda dođe Meda i sve uništi! Very Happy Mi smo KAO ranije imali cveće, ali kada je Ogi došao, više ga nema. Ispred dvorišta smo imali jedno 7-8 saksija samo sa zemljom. U jednu od njih je Ogi stalno zakopavao koske. Kada je mama kasnije zasadila cveće, svaki dan je nalazila cveće iz te iste napolju, a u njoj kosku... Very Happy I tu mu je bio kraj! Cveća više nema... A imali smo u kući neko višeće sveće koje je stajalo iznad kreveta. Svaki dan smo nalazili sve manje i manje listića, a ono koje je ostalo bilo je izgrickano, dok na kraju jadno nije uvelo... Very Happy


smeh smeh smeh
Nazad na vrh Ići dole
Medena
i'm bigl
i'm bigl
Medena


Broj poruka : 3081
Datum upisa : 25.07.2007

Dresura - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dresura   Dresura - Page 3 EmptyPet Feb 15, 2008 11:30 am

Dva bastovana...
Dresura - Page 3 Snapshot20080215092621lu6
Nazad na vrh Ići dole
Lea2006
i'm bigl
i'm bigl
Lea2006


Broj poruka : 4244
Localisation : Beograd
Datum upisa : 16.03.2007

Dresura - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dresura   Dresura - Page 3 EmptyPet Feb 15, 2008 2:33 pm

Ovo je verovatno slika za sećanje, kako je nekad bilo kad je Meda stigla....ali da vam kažem da će vam isto biti kad vam deca to isto budu radila. Kad je naša ćerka bila mala imali smo kuću sa divnim dvorištem dok nisu počele dečije radosti. Spremanje ručka od cveća raznih boja, trave i blata, šutiranje lopte, obaranje i lomljenje svih saksija, ugažena trava.... tako da se ne uzbudjujete previše! A i drveće nije poštedjeno od penjanja, pa neka grana pukne...
Nazad na vrh Ići dole
Medena
i'm bigl
i'm bigl
Medena


Broj poruka : 3081
Datum upisa : 25.07.2007

Dresura - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dresura   Dresura - Page 3 EmptyPet Feb 15, 2008 2:47 pm

Lea2006 ::
Ovo je verovatno slika za sećanje, kako je nekad bilo kad je Meda stigla....


smeh smeh smeh
Inace, slika je iz septembra prosle godine. Poslacu za koji mjesec update Wink
Na slici je "svekrovo cose", nas dio dvorista ne smijem ni da pokazem :O
Nazad na vrh Ići dole
Dolly
i'm bigl
i'm bigl
Dolly


Broj poruka : 5492
Localisation : Beograd
Datum upisa : 01.11.2007

Dresura - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dresura   Dresura - Page 3 EmptyPet Feb 15, 2008 5:21 pm

Možda je glupo pitanje vama, koji malo duže imate bigla, ali, može li se taj pas, u kom uzrastu i na koji način naučiti da sluša, da dođe na poziv, da poštuje NE, da ne beži kad treba da ide kući, da...? Stvarno mi je žao da je ne pustim da se istrči u parku, ali mi je žao i mene, pošto, iako izmori čopor pasa, koji na kraju poležu po travi, ili mole svoje gazde da ih spasu napasti po imenu Dolly, ona i dalje ne bi da ide kući, puna energije igra sa mnom "šuge". Hrana i grickalice je ne interesuju (kakav je to bigl!!!?), tako da upućujem SOS. ee
Nazad na vrh Ići dole
http://sanja.ivana@sezampro.yu
luce
i'm bigl
i'm bigl
luce


Broj poruka : 1584
Godina : 41
Localisation : Beograd
Datum upisa : 06.08.2007

Dresura - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dresura   Dresura - Page 3 EmptyPet Feb 15, 2008 6:02 pm

nikada nisam mislila da cu cuti "bigl" "hrana" i "ne interesuje" u istoj recenici

na zalost, moj recept za odvesti bigla kuci iz parka je upravo namamiti ga na keks

za koju nedelju mi stize ona ogrlica sa elektro-impulsima,
pa cu vam javiti da li to moze da pomogne
Nazad na vrh Ići dole
Dolly
i'm bigl
i'm bigl
Dolly


Broj poruka : 5492
Localisation : Beograd
Datum upisa : 01.11.2007

Dresura - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dresura   Dresura - Page 3 EmptyPet Feb 15, 2008 6:27 pm

Vidim da naši biglovski prijatelji iz Subotice i Novg Sada svi imaju nekog trenera, Milana. Da li je to ta vrsta treninga, ili nešto drugo i imamo li mi u Beogradu nekog specijalistu za biglove?
Nazad na vrh Ići dole
http://sanja.ivana@sezampro.yu
Sponsored content





Dresura - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dresura   Dresura - Page 3 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Dresura
Nazad na vrh 
Strana 3 od 10Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
moj bigl :: opšte :: opšta priča-
Skoči na: