moj bigl
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
moj bigl

bigl
 
PrijemPrijem  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 Karakteristike zdravog psa

Ići dole 
+2
Andrijana
bambucha
6 posters
AutorPoruka
bambucha
i'm bigl
i'm bigl
bambucha


Broj poruka : 616
Godina : 46
Localisation : Novi Sad
Datum upisa : 04.12.2006

Karakteristike zdravog psa Empty
PočaljiNaslov: Karakteristike zdravog psa   Karakteristike zdravog psa EmptySub Avg 04, 2007 12:57 pm

Čim se štene, mladi ili odrastao pas donese u kuću, mora se posvetiti maksimalna pažnja njegovom zdravlju.

Bez obzira koliko to ne želimo, u određenim uslovima moguće je da pas oboli. U tom slučaju moraju se preduzeti adekvatne mere što pre jer to garantuje uspešnost lečenja.

Zdrav pas ima specifično ponašanje koje se u znatnoj meri razlikuje od reakcije bolesnog psa. Neophodno je da svaki vlasnik psa zna osnovne karakteristike zdravog psa. U najkraćem, moglo bi se reći da zdrav pas:

* reaguje na događaje u okolini gde se nalazi,
* ima živahan tempererament,
* ima vlažan i hladan nos, nozdrve su čiste i bez iscedka,
* ima prikupljen stomak (izuzev ako nije pregojen),
* ima čiste, sjajne oči, živahnog i bistrog izraza,
* ima čistu kožu i sjajnu dlaku.

Osim ovih opštih pokazatelja zdravstvenog stanja, o zdravlju se može zaključivati i na osnovu kontrole telesne temperature, frekvencije pulsa i disanja.

Temperatura psa meri se u čmaru. pre upotrebe termometar treba stresti i namazati vazelinom ili uljem. Za merenjetemperaturetreba koristiti maksimalan termometar sa Celzijusom podeocima od 35°C do 43°C. Ovakav termometarzadržava temperaturnu vrednost sve dok se tresenjem živin stub ne spusti na početni podeljak (35°C). Termometarstoji u čmaru 5 minuta. Normalna telesna temperatura psa iznosi 37,5°C - 39°C. Kod mladih pasa, do 6 meseci starosti, temperatura može dostići vrednost 39,5°C.

Puls se kod pasa meri na butnoj arteriji (a. femoralis). Normalne vrednosti pulsa za psa su u intervalu 70 - 120 pulsatornih otkucaja u minutu. Kod zdravog psa broj udisaja je 10-30 u minutu. Ubrzano disanje javlja se kod uzbuđenja psa, kod gravidnih ženki, posle trčanja i drugih naprezanja.

Osnovni pokazatelj da sa psom nešto nije u redu je promena uobičajenog ponašanja. Ovo je jedan od prvih pokazatelja koji se manifestuje pre bilo kakvih drugih simptoma.
Nazad na vrh Ići dole
Andrijana
i'm bigl
i'm bigl
Andrijana


Broj poruka : 2058
Godina : 36
Localisation : Beograd
Datum upisa : 02.02.2007

Karakteristike zdravog psa Empty
PočaljiNaslov: Re: Karakteristike zdravog psa   Karakteristike zdravog psa EmptySub Avg 04, 2007 1:30 pm

Ovakav text je bio definitivno potreban!
Nazad na vrh Ići dole
https://	http://www.facebook.com/andrijana.miletic
Janchee
i'm bigl
i'm bigl
Janchee


Broj poruka : 1621
Godina : 42
Localisation : Novi Sad
Datum upisa : 06.12.2006

Karakteristike zdravog psa Empty
PočaljiNaslov: Re: Karakteristike zdravog psa   Karakteristike zdravog psa EmptySub Avg 04, 2007 6:34 pm

Ja bih samo jos dodala da temperatura moze biti povisena kod pasa nakon vecere, i nakon setnje.... Cisto da znate da ako je povisena nakon ta dva dogadjaja da bolest ne mora biti razlog....
Tekst jeste dobar.
Hvala Miroslave
Nazad na vrh Ići dole
http://www.centar-telos.com
Medena
i'm bigl
i'm bigl
Medena


Broj poruka : 3081
Datum upisa : 25.07.2007

Karakteristike zdravog psa Empty
PočaljiNaslov: Re: Karakteristike zdravog psa   Karakteristike zdravog psa EmptySub Avg 04, 2007 11:33 pm

Eh sad ja moram pitati jedno "intimno" pitanje: kakva je boja anusa kod zdravog psa? Moram biti dosadna jer sam sad primijetila da je kod Medene danas anuščić crn, a ili nije bio do sada takav ili nisam primjećivala. Čitala sam na hrvatskom beagle forumu da ne treba psima davati miješano granuliranu hranu sa ostalim vrstama hrane, jer to može pogoršati situaciju sa tim analnim žlijezdama, a ja sam to - neznalica - već nekoliko puta uradila. :O I još sam čitala da se psi prvo počnu češati kada ti problemi počnu, a i Medena se danas naprasno počela češkati.

Molim vas ne zamjerite ako sad pokazujem silno neznanje, vodim se onim ko pita ne skita, a poslije onog jučerašnjeg zdešaja obraćam pažnju na svaku sitnicu!
Nazad na vrh Ići dole
bambucha
i'm bigl
i'm bigl
bambucha


Broj poruka : 616
Godina : 46
Localisation : Novi Sad
Datum upisa : 04.12.2006

Karakteristike zdravog psa Empty
PočaljiNaslov: Re: Karakteristike zdravog psa   Karakteristike zdravog psa EmptySub Avg 04, 2007 11:50 pm

evo ovako,mislim da je prerano da bi imala probleme sa paranalnim zlezdama. pre ce biti mogucnost glista ako nije ociscena od toga. mozda je i zbog toga bolesna?

sto se tice boje anusa, spolja bi trebalo da bude crn, mada to zavisi od pigment psa.
Nazad na vrh Ići dole
elmer fudd
i'm bigl
i'm bigl
elmer fudd


Broj poruka : 586
Datum upisa : 10.12.2006

Karakteristike zdravog psa Empty
PočaljiNaslov: Re: Karakteristike zdravog psa   Karakteristike zdravog psa EmptyNed Avg 05, 2007 12:00 am

Koristan tekst, svaka čast cheers .
Što se tiče analnih žlijezda kod štenaca može se dogoditi da nisu proradile kako treba pa ih veterinar može potaknuti da prorade. No, ne bih preporučala često čišćenje žlijezda jer onda prestanu raditi same onako kako bi trebale.
Čišćenje od nametnika se preporuča svaka 3-4 mjeseca, a kod štenaca svaka dva tjedna do navršenih 3 mjeseca. Kod nas veterinari obavezno čiste od nametnika prilikom cjepljenja protiv bjesnoće jednom godišnje.
Kod mjerenja temperature pazite da je termometar dovoljno duboko inače vam neće pokazati točnu temperaturu Wink .
Nazad na vrh Ići dole
http://www.elmerfudds.hr
bambucha
i'm bigl
i'm bigl
bambucha


Broj poruka : 616
Godina : 46
Localisation : Novi Sad
Datum upisa : 04.12.2006

Karakteristike zdravog psa Empty
PočaljiNaslov: Re: Karakteristike zdravog psa   Karakteristike zdravog psa EmptyNed Avg 05, 2007 12:02 am

posto je kala imala problema sa paranalnim zlezdama, o tome sam i pisao negde, mislim da bas u njenom topicu.

uglavnom kako spreciti probleme sa paranalnim zlezdama:

normalno je da se one ciste 1-2 puta godisnje ako je potrebno , pas se grize oko repa, i svrbe ga ledja iznad repa (kod veterinara se resava problem 600 din),medjutim najbolje da se uopste ne ciste sa veterinarom nego prirodno , a to se postize sa pravilnom ishranom.

pod pravilnom ishranom podrazumeva se da joj dajes granule u vodi tj natopljene, do nekih 6 meseci, i polako da se prelazi na suve granule, kako bi pas imao tvrdu stolicu, i kako bi se te paranalne zlezde same praznile. znaci izmet pritisne te kao dve kesice i prazni ih. ako pas nema tvrdu stolicu , to se nece dogadjati i te zlezde se vremenom zacepe, i onda nastaju problemi.
sto se tice hrane koja omogucava tvrdu stolicu, na prvom mestu su kosti, koje se daju bas zbog stolice, i ostrenja zuba, i to ne pilece, vec velike koscine:) ostalo sto moze da vam posluzi to je sve u vidu kukuruznog brasna,, palenta ......
takodje ne treba forsirati kosti , zbog stomaka, jer izaziva povracanje, tj kao kad covek zvace zvaku, stomak misli da ce nesto upasti unutra i radi, a ono nista. kod psa to moze da bude bas opako.

kombinovanja granula i druge hrane moze da se radi, i nema uticaja ni na sta osim, sto ako se pas navikne vise na kuvanu hranu , moze da pocne da odbija granule i onda nema nazad, znaci granulama treba dodati kuvano, a ne obrnuto.

dasd


Poslednji izmenio dana Ned Avg 05, 2007 12:07 am, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Medena
i'm bigl
i'm bigl
Medena


Broj poruka : 3081
Datum upisa : 25.07.2007

Karakteristike zdravog psa Empty
PočaljiNaslov: Re: Karakteristike zdravog psa   Karakteristike zdravog psa EmptyNed Avg 05, 2007 12:04 am

Joj sad sam smiješna sama sebi. Very Happy
Hvala na odgovorima! M je čišćena od crijevnih parazita redovno, pa ne bi trebalo da je to problem.
Nazad na vrh Ići dole
bambucha
i'm bigl
i'm bigl
bambucha


Broj poruka : 616
Godina : 46
Localisation : Novi Sad
Datum upisa : 04.12.2006

Karakteristike zdravog psa Empty
PočaljiNaslov: Re: Karakteristike zdravog psa   Karakteristike zdravog psa EmptyNed Avg 05, 2007 12:05 am

proveri da nema buva.buve znaju da budu oko repa, tj korena repa jer su to mesta koje pas najteze moze da dohvati ispod miske, tj potpazdusne jamice. videces ono crno sto voli da bega, smeh


Poslednji izmenio dana Ned Avg 05, 2007 12:09 am, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Medena
i'm bigl
i'm bigl
Medena


Broj poruka : 3081
Datum upisa : 25.07.2007

Karakteristike zdravog psa Empty
PočaljiNaslov: Re: Karakteristike zdravog psa   Karakteristike zdravog psa EmptyNed Avg 05, 2007 12:09 am

Pogledaćemo. E ako ih i ima, dobila ih je kod veterinara! Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Medena
i'm bigl
i'm bigl
Medena


Broj poruka : 3081
Datum upisa : 25.07.2007

Karakteristike zdravog psa Empty
PočaljiNaslov: Re: Karakteristike zdravog psa   Karakteristike zdravog psa EmptySre Sep 05, 2007 8:04 pm

Evo linkova za dva vrlo korisna sajta za tumacenje laboratorijskih nalaza kod pasa:
http://www.frenchbulldogclub.org/HealthGenetics/Archive/Dog's%20Lab%20Values.htm
Ovo je jedan sjajan tekstic za laike koji objasnjava sta koja skracenica znaci, koji su normalni parametri, i sta moze prouzrokovati da neki nivo bude jako nizak ili jako visok. Sajt je za francuske buldoge, ali ovaj tekst je unverzalan za sve pse.
http://www.thepetcenter.com/exa/nv.html
Na ovom sajtu imate tabele sa parametrima raznih laboratorijskih vrijednosti za pse i macke.
Nazad na vrh Ići dole
bambucha
i'm bigl
i'm bigl
bambucha


Broj poruka : 616
Godina : 46
Localisation : Novi Sad
Datum upisa : 04.12.2006

Karakteristike zdravog psa Empty
PočaljiNaslov: Re: Karakteristike zdravog psa   Karakteristike zdravog psa EmptySre Sep 05, 2007 9:39 pm

Nazad na vrh Ići dole
Janchee
i'm bigl
i'm bigl
Janchee


Broj poruka : 1621
Godina : 42
Localisation : Novi Sad
Datum upisa : 06.12.2006

Karakteristike zdravog psa Empty
PočaljiNaslov: Jabukovo sirce   Karakteristike zdravog psa EmptySre Sep 05, 2007 10:33 pm

Jabukovo sirce


Dejstvo na kozu i dlaku
Jabukovo sirce pomaze kod koznih bolesti. Izuzetno je delotvorno kod problema sa svrabom i grebanjem ali isto takoi predstavlja i odlican balzam za kozu i telo. Na kozu se moze staviti cisto ili pomesano sa vodom 50/50. Stavlja se na problematicno mesto i stavlja da se susi. Ono unistava bakterije na tim mestima, eliminise perut i podmladjuje dlakku i kozu tako sto ce izbalansirati njenu PH vrednost. Kada kupate psa, samponirajte ga, isperite i potom stavite sirce (cisto ili razblazeno) da bi ga nakon toga isprali vodom.

Moj dodatak Laughing: Pas moze i da se ispira samo razmucenim sircetom u vodi.... Mi npr. Zigija relativno cesto prebrisemo sircetom, i on nakon toga bude cist, mekan i mirisan. Ovo radimo jednom mesecno, dok samponiranje nije dobro raditi tako cesto. Mi ga samponiramo otprilike 2-3 puta godisnje. Ovo sirce otkako stavljamo stvarno je cudo!!!!

Jabukovo sirce je snazan antioksidans koji prociscava telo. Unistava masnoce i druge stetne materije koje se nalaze u telu. Time sto unistava ove supstance ono poboljsava zdravije funkcionisanje vitalnih organa kao sto su bubrezi i jetra. Stavite supenu kasiku sirceta u vodu vaseg psa svaki dan i videcete kakve pozitivne efekte ce imati na njegovo zdravlje.

Dejstvo na unutrasnje organe
Ovaj snazni napitak takodje pomaze pri varenju i neutralise sve toksicne materije koje udju u telo. Jabukovo sirce neutralise sve bakterije koje se mogu naci u hrani. ovo je posebno znacajno preko leta kada se hrana brze kvari. Iako psi ne brinu mnogo o tome da li se u sirovom mesu nalaze bakterije, ako niste sigurni da je meso ispravno stavite malo jabukovog sirceta preko.
Ono takodje moze pomoci i kod simptoma kao sto su kvarenje, odnosno raspadanje zuba, kao i ljustenje noktiju vaseg psa. Do ovoga dolazi usled nedostatka potazijuma koji je neophodan mineral za regeneraciju ostecenih tkiva. Ovaj mineral znacajan je i za regeneraciju kostiju i zuba sto ga cini odlicnim sastojkom u ishrani starijih pasa.

top gun study
Nazad na vrh Ići dole
http://www.centar-telos.com
luce
i'm bigl
i'm bigl
luce


Broj poruka : 1584
Godina : 41
Localisation : Beograd
Datum upisa : 06.08.2007

Karakteristike zdravog psa Empty
PočaljiNaslov: Re: Karakteristike zdravog psa   Karakteristike zdravog psa EmptyČet Sep 06, 2007 4:49 am

ovo je super znati!
hvala puno
Nazad na vrh Ići dole
Andrijana
i'm bigl
i'm bigl
Andrijana


Broj poruka : 2058
Godina : 36
Localisation : Beograd
Datum upisa : 02.02.2007

Karakteristike zdravog psa Empty
PočaljiNaslov: Re: Karakteristike zdravog psa   Karakteristike zdravog psa EmptyČet Sep 06, 2007 6:13 pm

Uuu bre, pa nisam znala koliko je sirće dobro! Mi smo Ogija s vremena na vreme mazali sirćetom, ali mu nismo stavljali u vodu! Moraćemo da počnemo sa tim. Hvala ti Janchee na ovom divnom članku! Ja inače redovno kupujem Show Dog, ali su nam sad zatvorili trafiku, pa poslednji nisam kupila!
Nazad na vrh Ići dole
https://	http://www.facebook.com/andrijana.miletic
Janchee
i'm bigl
i'm bigl
Janchee


Broj poruka : 1621
Godina : 42
Localisation : Novi Sad
Datum upisa : 06.12.2006

Karakteristike zdravog psa Empty
PočaljiNaslov: Re: Karakteristike zdravog psa   Karakteristike zdravog psa EmptyČet Sep 06, 2007 8:00 pm

E, a bas u poslednjem ima i moj text o kinofobiji... Ja sam im odskora postala off/on saradnica Smile
Nazad na vrh Ići dole
http://www.centar-telos.com
Andrijana
i'm bigl
i'm bigl
Andrijana


Broj poruka : 2058
Godina : 36
Localisation : Beograd
Datum upisa : 02.02.2007

Karakteristike zdravog psa Empty
PočaljiNaslov: Re: Karakteristike zdravog psa   Karakteristike zdravog psa EmptyČet Sep 06, 2007 8:31 pm

Nemoj da pričaš?! Extra! To je moj omiljeni časopis! Fale mi 2 broja! Možda bi mogla da mi nabaviš! Very Happy A za ovaj poslednji, potrudiću se da ga nabavim. Ako nije rasprodat, pošto na trafike stižu samo 2 primerka...
Nazad na vrh Ići dole
https://	http://www.facebook.com/andrijana.miletic
Janchee
i'm bigl
i'm bigl
Janchee


Broj poruka : 1621
Godina : 42
Localisation : Novi Sad
Datum upisa : 06.12.2006

Karakteristike zdravog psa Empty
PočaljiNaslov: Re: Karakteristike zdravog psa   Karakteristike zdravog psa EmptyČet Sep 06, 2007 9:44 pm

Da, skontala sam da na trafike stignu samo 2 broja. To mi je skroz cudno
Nazad na vrh Ići dole
http://www.centar-telos.com
bambucha
i'm bigl
i'm bigl
bambucha


Broj poruka : 616
Godina : 46
Localisation : Novi Sad
Datum upisa : 04.12.2006

Karakteristike zdravog psa Empty
PočaljiNaslov: Re: Karakteristike zdravog psa   Karakteristike zdravog psa EmptyČet Sep 06, 2007 10:30 pm

mislim da su karakteristike ljudi koji imaju bigla, veoma slicne Smile
Nazad na vrh Ići dole
Janchee
i'm bigl
i'm bigl
Janchee


Broj poruka : 1621
Godina : 42
Localisation : Novi Sad
Datum upisa : 06.12.2006

Karakteristike zdravog psa Empty
PočaljiNaslov: Re: Karakteristike zdravog psa   Karakteristike zdravog psa EmptyPet Sep 07, 2007 10:18 am

Sa ovim se apsolutno slazem Laughing
Nazad na vrh Ići dole
http://www.centar-telos.com
Andrijana
i'm bigl
i'm bigl
Andrijana


Broj poruka : 2058
Godina : 36
Localisation : Beograd
Datum upisa : 02.02.2007

Karakteristike zdravog psa Empty
PočaljiNaslov: Re: Karakteristike zdravog psa   Karakteristike zdravog psa EmptySub Okt 13, 2007 7:14 pm

POkušali smo sa onim da stavljamo sirće u vodu. Ali naš razmaženi pas onda neće da je pije. Pomiriše je, ode u kupatilo i pije iz tuš kabine. Pokušali smo i sa manjim količinama sirćeta, ali opet... On čak neće da pije ni ustajalu vodu. Svaki čas moram da mu sipam svežu. Eto, šta je biglovski njuh... Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
https://	http://www.facebook.com/andrijana.miletic
Medena
i'm bigl
i'm bigl
Medena


Broj poruka : 3081
Datum upisa : 25.07.2007

Karakteristike zdravog psa Empty
PočaljiNaslov: Re: Karakteristike zdravog psa   Karakteristike zdravog psa EmptySub Okt 13, 2007 7:37 pm

Medena pije vodu sa malo jabukovog sirceta bez problema - to je bio jedan od elemenata nase imunitet-ofanzive Smile
Mora se priznati, doduse, da ona najvise voli da pije vodu iz barica i komsijske fontane! Wink
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Karakteristike zdravog psa Empty
PočaljiNaslov: Re: Karakteristike zdravog psa   Karakteristike zdravog psa Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Karakteristike zdravog psa
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
moj bigl :: biglovi :: zdravlje biglova-
Skoči na: