Drugari, s obzirom da se posle poplava broj komaraca drasticno povecao, kao i broj pasa obolelih od srcanog crva, kojeg prenose komarci, smatram da je veoma vazno da se i ova tema nadje na forumu. Nesto sam trazila na netu i ovo je rezultat pretrage. Nadam se da ce nekom biti od pomoci.
Srčani crv je vrsta parazita, valjkasta glista, kojeg prenose komarci u fazi sisanja krvi. Odrasli crvi mogu dostici duzinu i do 30cm. Parazit živi u srcu i velikim krvnim sudovima pluća, uzrokujući štetu na srcu i plućima. U nekim slučajevima crvi mogu izvršiti obstrukciju nekog drugog krvnog suda i prouzorkovati bolest jetre i bubrega. Širenje srčanog crva je uslovljeno komarcem, tako da gde su prisutni komarci, prisutan je i srčani crv. Danas je dokazano da 60 vrsta komaraca učestvuje u prenošenju ovog parazita. Dovoljan je jedan ubod da bi komarac preneo crva na psa ili mačku. Mačke i psi koji borave u spoljnoj sredini izloženi su infekciji. Nazalost, ljubimci koji zive u stanovima nisu zasticeni od moguce infekcije. Pojedine studije su pokazale da je svaki treci zarazeni pas "indoor dog". Ova bolest spada u jako ozbiljne bolesti, jer moze izazvati smrt kod Vaseg ljubimca i pored adekvatne terapije.
Ženke parazita u krv domaćina oslobađaju svoje "mladunce", koji se zovu mikrofilarije i predstavljaju mikroskopske larvice. Komarac dok sisa krv unese u svoj organizam ove larve i nakon prosecno 14 dana u organizmu komarca se razviju larve, koje mogu zaraziti drugu zivotinju, koju komarac ubode. U novom domacinu te infektivne larve putujuci ka plucima i srcu rastu i sazrevaju u odrasle oblike. Proces odrastanja ovog parazita traje 6-7 meseci.
Preventiva- prvo treba psa testirati. Mali uzorak krvi preko koga se utvrdi da li je Vaš ljubimac bio izložen srčanom crvu. Dodatna ispitivanja kao Rtg snimanje i ultrazvucni pregled mogu da pojasne pojedina stanja. Drugi korak je svakako preventiva. U zavisnosti od zastupljenosti preparata na tržištu preventiva se može vršiti topikalno ili tabletama. Mnogi od ovih preparata imaju dejstvo i na druge unutrasnje parazite. Preventivni tretman treba sprovoditi u kontinuitetu. Na nasem trzistu moze se naći Milbemax tablete, koje se koriste na mesecom nivou.
Simptomi kod pasa:
*duboki kasalj
*umor i letargija
*napet stomak i nadimanje
*otezana respiracija
*gubitak na tezini
Nazalost, u vecini slucajeva ovi simptomi se javljaju kasno. Infekcija obicno prolazi neprimecena mesecima, pa i godinama.
Lecenje- kod pasa, pored pravilne dijagnoze, neophodno je proceniti velicinu infestacije. Terapija je u vecini slucajeva neizvesna i zavisi od stete koju je parazit svojim prisustvom naneo.